Peruna-kukkakaali-viherpapucurry
Peruna-kukkakaali-viherpapucurry
Välineet
Ainekset
2 rkl viinirypäleensiemenöljyä tai ekstra neitsyt oliiviöljyä
300 g kuutioitua sipulia
2 rkl hienonnettua valkosipulia (n. 6 kynttä)
1 ½ tl merisuolaa
1 tölkki suolaamattomia kuutioituja tomaatteja
70 g paahtamattomia, suolaamattomia cashewpähkinöitä
2 rkl hienonnettua tuoretta inkivääriä (n. 2,5 cm)
1 rkl sitruunamehua + lisää maun mukaan
1 tl garam masala -mausteseosta
1 tl jauhettua juustokuminaa
½ tl kurkumaa
½ tl cayennepippuria
½ tl sinappijauhetta
½ tl jauhettua korianteria
¼ tl kanelia
480 ml vettä + lisää tarvittaessa
320 g kuorittuja ja viipaloituja perunoita
210 g pieniä kukkakaalin kukintoja
250 g vihreitä papuja pilkottuna (2,5 cm paloiksi)
10 g hienoksi silputtua tuoretta korianteria
Vaiheittaiset ohjeet
Lämmitä öljy paistinpannussa keskilämmöllä. Lisää joukkoon sipulit, valkosipuli ja 1/4 tl suolaa ja kuullota noin 5 minuuttia, kunnes sipulit ovat pehmeitä ja läpikuultavia ja alkavat ruskistua. Anna jäähtyä hieman.
Laita kypsennetty sipuliseos, tölkkitomaatit mehuineen, cashewpähkinät, inkivääri, sitruunamehu, garam masala, kumina, kurkuma, cayennepippuri, sinappi, korianteri, kaneli ja 1 tl suolaa KitchenAid® Power Plus® -tehosekoittimen astiaan.
Sulje kansi ja käytä tehosekoitinta 30–60 sekuntia säädettävällä nopeudella 10, kunnes seos on tasaisen kermaista.
Laita seos suureen kattilaan ja lämmitä matalalla keskilämmöllä noin minuutin ajan sekoittaen, kunnes seos on lämmintä ja alkaa kuplia ja tuoksua.
Lisää kuutioidut perunat ja keitä 15 minuuttia sekoittaen noin minuutin välein, jotta seos ei tartu kattilaan. Lisää 1/4 kupillinen (60 ml) suodatettua vettä (tai enemmän) tarpeen mukaan, kun seos sakenee ja alkaa tarttua.
Lisää kukkakaali ja vihreät pavut ja keitä vielä 30 minuuttia. Lisää 1/4 kupillista jäljellä olevasta suodatetusta vedestä (tai enemmän) tarpeen mukaan.
Kun kasvikset ovat sopivan kypsiä, poista kattila liedeltä ja sekoita korianteri joukkoon.
Lisää suolaa ja sitruunamehua maun mukaan.
Tarjoile riisin, kvinoan, hirssin tai muiden jyvien kanssa ja koristele korianterilla.